Rok 2023

 • 11. ledna - výroční členská schůze v přísálí zámku s vybíráním příspěvků (100 Kč). Účast skoro stoprocentní. Zkušebně byli přijati noví zájemci o členství -Jiřna Maiová, Alena Kolomá a David Najbrt. O členství se zajímá i Jiří Šafář, ale nemohl se dostavit osobně. Členové byli také seznámeni s návrhem starosty města, že během zimních měsíců (topná sezóna) můžeme zkoušet v prostorách pod radnicí, protože z úsporných důvodů se zámek bude jen temperovat. Všichni souhlasili. Odsouhlaseno i podání žádosti o dotace na činnost a na pronájem sálu na letošní rok.
 • 18. ledna - zkoušíme pod radnicí; příjemné prostředí, vhodné na nejevištní nácvik. Na programu zkoušky podrobné seznámení s pásmem moravských písní a textů moravských autorů "Bylinky", rozdání rolí, seznámení s písněmi. Jejich nácvik bude hlavní náplní příštích zkoušek. Kytarový doprovod David Najbrt, zvažujeme i harmoniku ve spolupráci s Jaroslavem Reslerem.
 • 24. února - představení hry "Autobus na lince 21A" v Králíkách. Velmi špatné počasí, přesto slušná účast s odezvou diváků.
 • 4. března (sobota) - Pořádáme zájezd mikrobusem na divadelní představení "Chlap na zabití" v Divadle U hasičů v Praze (zorganizoval Karel Melezínek). Odjezd z La ve 14 ho., v Praze na večeři do restaurace Pivovar Ossegg u divadla. Velmi zdařilá komedie, doslova herecký koncert umělců Miroslava Vladyky a Filipa Blažka, navíc sedíme v 1. a 2. řadě. Na zpáteční cestě oslava právě narozené dcerky Honzíka Melezínka a Adélky Vernerové.
 • 1. března - Jiří Šafář se z kandidatury na členství vyvazuje (pracovní a rodinné důvody). Zájem o členství projevila Dana Faltejsková. Schválena jako kandidátka.
 • 16. března (čtvrtek) - účast na krajské přehlídce amatérských souborů Orlická maska v Ústí nad Orlicí s hrou "Autobus na lince 21A". Nízká účast diváků - hra zařazena jako 1., a to odpolední představení ještě před oficiálním zahájením přehlídky. Publikum velmi netečné, přímo chladné, porota dost nevhodné až nesmyslné návrhy na úpravu, s textem se zřejmě předem vůbec neseznámili, ač ho měli k dispozici. David Dolníček přesto oceněn za roli Gladys. S představením pojedeme na přehlídku divadla jednoho herce v Kaznějově u Plzně.
 • 5. dubna - opět se vracíme se zkouškami na sál v zámku. Dnes na jevišti jen písně k Bylinkám s nástupy - moc to nejde (spíš zoufalé!)
 • 14. dubna (pátek) - představení "Autobusu" v Žichlínku. Přijato velmi pozitivně, David odměněn potleskem ve stoje.
 • 22. dubna (sobota) - účast na přehlídce v Kaznějově u Plzně. Velmi srdečná atmosféra, "Autobus" zařazen jako večerní představení, David Dolníček oceněn za emocionální ztvárnění postav hry.
 • 26. dubna - už naplno rozjíždíme zkoušky Bylinek; stanoveno datum premiéry na 26. května. Ke spolupráci přizván Jaroslav Resler s hrou na harmoniku a basovou kytaru.
 • 26. května (pátek) - premiéra Bylinek. Na poslední chvíli došlo ke změně obsazení. Dana Faltejsková ve středu odvezena do pardubické nemocnice, povídku Hanácky nebe za ni nastudovala Vlaďka Reslerová a na premiéře ji přímo parádně předvedla. Představení mělo u diváků úspěch, herci si to užívali, nálada výborná. Nejvíce zaujala povídka Vinař, dramatizace Lišky Bystroušky a zmiňované Hanácké nebe, z písní hanácká Či só hode (po scéně z Maryši) a Jožin z bažin (po scéně Pepinova/Jožinova příchodu do Nymburského pivovaru). K náladě velkou měrou přispěl doprovod Davida Najbrta na kytaru a Jardy Reslera na harmoniku. Diváci se rozcházeli až kolem půlnoci.
 • 31. května (středa) - 1. repríza, zámek. Ač od premiéry uplynulo jen 5 dní, ještě nám vypadli další dva herci - David Dolníček s pásovým oparem a Líba Švubová, která si v neděli zlomila ruku. Aby se program nemusel měnit, Alena Kolomá se nabídla, že roli Pepina z Postřižin vezme místo Davida, a Líba slíbila, že přesto přijde a své role odehraje. V úterý jsme proto udělali u Reslerů improvizovanou zkoušku, Alena si vyzkoušela i převlek. I ve středu byly stoly obsazené a diváci opět skvěle reagovali, i když hercům tentokrát maličko chybělo víc jiskry. Ovšem Alena jako Jožin měla velký úspěch s potleskem na otevřené scéně. Rozcházeli jsme se spokojeni.
 • 7. června (středa) - členská schůze s hodnocením uplynulého divadelního roku a plánu na začátek nové sezóny. Nastupující režisérka Vlaďka Reslerová zároveň přednesla svou představu nové hry, kterou chce uvést ke 20. výročí trvání DVs.
 • 23. srpna (stř.) - zahájení nové divadelní sezóny, a to u Vlaďky Reslerové na zahradě. Projednávají se termíny možných představení (něco už je dohodnuto), definitivní obsazení hry "Přes přísný zákaz dotýká se sněhu" včetně alternací, plán nejbližších zkoušek a příprava pátečního setkání na loděnici. je příjemný letní večer, rozcházíme se až k jedenácté hodině.
 • 25. srpna (pá) - tradiční divadelní večer na loděnici. Sejde se většina souboru, nálada výtečná, na stole jako vždy úplná hostina z toho, co každý přinesl. Je krásně, teplo. Rozcházíme se s dobrou náladou kolem půlnoci.
 • 30. srpna (st) - první čtená zkouška "Sněhu" v barovém přísálí.
 • 27. září (stř.) - představení "Bylinek v Horní Čermné. Tradičně milé přijetí, plný sál a skvělá nálada. Po skončení ještě sedíme s hostiteli a příznivci na sále.
 • 17. října (út) - představení "Autobusu" ve Štítech. Velmi studený den, ale v kulturním domě příjemně. Na sále tradiční stolové uspořádání a asi 50 diváků - což je na Štíty běžný počet. Představení sledovali pozorně, ale celkem dost vlažně, asi je moc neoslovilo.
 • 10. listopadu (pá) - představení "Autobusu" v Jablonném. Opět plný sál, vnímavé, reagující publikum. David při děkovačce několikrát vyvolán na scénu. Při zpáteční cestě neskutečně hustá mlha - jedeme krokem.
 • 18. listopadu (so) - "Bylinky" na závěr Sázavské káry. Před námi proběhlo vydařené, vtipné představení orlickoústeckého souboru Vicena "Se starci na chmelu". Herci DVs bohužel tentokrát nastoupili bez předchozí řádné zkoušky celého pásma, protože do činnosti souboru zasáhla dost významně absence kvůli šířící se chřipce i z pracovních důvodů, a to včetně obou muzikantů. V Sázavě se před představením aspoň projely všechny písně. Představení proto vyznělo tak jaksi nijak, s mnoha nedostatky jak v textech scének, tak v přednesu písní. Chyběl tomu spád a jiskra. Škoda.
 • 24. listopadu (pá) - derniéra komedie "Vrátila se jednou v noci" na zámku v Lanškrouně. Sál vyprodaný, představení neskutečně lehce a hladce ubíhalo, někteří herci (zejména Honza Melezínek) si tam přidali nápadité "derniérové" vtípky. V průběhu představení proto byly potlesky i na otevřené scéně, diváci se skvěle bavili. Po představení řada lidí ještě zůstala na sále nebo u baru, rozcházelo se to až kolem půlnoci.
 • 6. prosince (st) - závěrečná schůze zaměřená především na přípravu večírku a adventního představení "Vánoční hry" v režii Pavla Studeného. Hlavně bylo nutno zajistit představitele několika rolí, jež předchozí aktéři z různých důvodů nemohli odehrát. Taky se stanovilo datum zahajovací porady, a to na 3. ledna 2024.
 • 8. prosince (pá) - tradiční divadelní vánoční večírek v barovém přísálí zámku. Scházeli jsme se už kolem 18. hodiny. Do přípravy se zapojili skoro všichni, pánové (většinou) si při chystání už dávali po štamprlce, takže bylo veselo hned od začátku. A na stole jako obvykle obrovská hostina. Došlo i zpívání koled a samozřejmě na dárky, většinou nápadité a vtipné, navíc (nejen) obdarovanými vždy vtipně komentované. Zkrátka velmi příjemný večer.
 • 17. prosince (ne) - představení "Vánoční hry" v 16 hod. na náměstí v rámci 3. adventní neděle. Sníh, jehož bylo v předchozích dnech opravdu hodně, takřka zmizel, ale udělal se pěkný, jasný den, představení proto začalo trochu později - čekali jsme na tmu. Pavel Studený, jenž se velmi zodpovědně ujal režie, odvedl dobrou práci. Představení probíhalo od začátku svižně, ale důstojně, herci své role zvládli bez chybičky, a to i pokud jde o návaznost. Celá hra měla veliký úspěch. Takto jsme úspěšně zakončili rok 2023. Ať se daří i v příštím roce.

Herci hrající v roce 2023:

Květa ČernohousováDavid DolníčekDana Faltejsková
Jan FrankMarie FrankováAlena Kolomá
Jiří KrejčaTereza KylarováRadek Lepka
Jiřina MaiováJan MelezínekKarel Melezínek
Jitka MelezínkováRobin MrázekDavid Najbrt
Hana ProcházkováJaroslav ReslerVladimíra Reslerová
Pavel StudenýRůžena ŠteflováLibuše Švubová
František TeichmannAdéla Vernerová