Rok 2019

 • 9. ledna - Výroční schůze. Na programu byla kromě jiného úprava a doplnění stanov spolku s tím, že noví žadatelé o členství budou přijati nejprve na zkušební dobu a teprve poté bude zváženo jejich plné členství. Podle této zásady se už řídilo přijetí Nikoly Navrátilové, která o členství ve spolku projevila zájem na konci loňského roku.
 • 23. ledna - představení revue "Sto let republiky", sál lanškrounského zámku, stolové uspořádání. V roli hostesky vystoupila i Nikola Navrátilová (alternovala Terku K.) Vstupenky vyprodány, ale představení postrádalo švih a jiskru premiéry.
 • 27. února - z vážných důvodů na vlastní žádost ukončil Jaroslav Brandejs své členství v div. spolku s tím, že ještě odehraje představení v Žichlínku.
 • 1. března - představení revue "Sto let..." v Žichlínku. Opět velký zájem publika, výborně provedené scénky - za Honzu Melezínka (služ. cesta) roli "mušketýra" výborně alternoval Pavel Studený -, ale problematický výkon moderátorů. Celkový dojem poněkud rozpačitý.
 • 7. března - představení "Jak vyloupit banku" v Roškotově divadle, Ústí nad Orlicí. Bylo to zahajovací představení (v 17 hod.) 5. ročníku krajské divadelní přehlídky Orlická maska, jíž jsme se účastnili již potřetí. Členové odborné poroty: Mgr. Alexandr Gregar, Ph.D., MgrA. Vladimír Fekar (dramaturg divadla ve Zlíně) a MgrA. Ivana Krmíčková (herečka). Divákům se představení líbilo, ale jinak jsme ničím zvlášť nepřekvapili. Hodnocení bylo uspěchané.
 • O předvedení "Banky" projevili zájem občané Přívratu u České Třebové. Jeli jsme si prohlídnout tamní sál a jeviště, ale při dojednávání termínu to jedné či druhé straně nevycházelo, jednání jsme tedy odložili na podzim.
 • 29. března - představení revue "Sto let republiky " v Sázavě. Nečekaný zájem publika (skoro 200 diváků - zcela naplněný sál!). Vlaďka Reslerová skvěle alternuje Pavla Studeného (je na neschopence po operaci kýly), představení má úžasný spád, diváci se zřetelně baví, reagují na každé slovo či gesto.
 • 2. dubna - konečně dochází k otevření nového kulturního domu L´Art s širokým koncertním/estrádním jevištěm, nepříliš vhodným pro divadelní produkci. Ve čtvrtek 4. dubna si jdeme prohlédnout technické vybavení a možnosti pro uvádění divadelních her.
 • 5. dubna - představení "Republiky" v Rudolticích. Pečlivě připravený sál, vyhovující jeviště, milé přivítání od paní starostky, ale bohužel nijak velký zájem občanů o představení, Sešlo se jich sotva 40 a jejich reakce v průběhu večera byly poněkud vlažné. V této atmosféře se hrálo dost obtížně.
 • 17. dubna - členská schůze - hlavní témata: mezilidské vztahy v souboru v důsledku členství Jaroslava Brandejse v DVs a posléze jeho odchodu, a příprava nové hry (viz zápis).
 • 24. dubna - 1. čtená zkouška nové hry - "Vrátila se jednou v noci"
 • 3. května - účast takřka všech členů souboru na galavečeru k 20. výročí založení "Škeble" - divadelního souboru lanškrounských gymnazistů. Večer se konal v novém kulturním zařízení L´Art a byl doplněn premiérou hry "Autíčko" v podání "Praškeble", souboru složeného z abiturientů gymnázia, bývalých členů Škeble.
 • 7. května - premiéra hry "Pětatřicítka" olomouckého autora Romana Vencla (původní název "Královny"), kterou pod režijním vedením Tomáše Reslera nacvičily členky DVs Vlaďka Reslerová, Martina Teichmannová a Monika Dušková a s velkým úspěchem uvedly na miniaturní scéně music baru Forea.
 • 29. května - poslední schůzka divadelního roku 2018-19 v barovém přísálí zámku i s bohatým pohoštěním u příležitosti narozenin či jmenin několika členů. Předtím se část souboru sešla u Pastýře, protože Vlaďka se nabídla, že vysvětlí záležitosti kolem Jaroslava Brandejse. Jeho skalní příznivci/kyně ji však skoro nepustili ke slovu, byla to zbytečná snaha. Z večírku tito lidé pak po chvilce odešli. Večer se však nakonec vydařil, debata se točila hlavně kolem inscenace nové hry. Doufejme, že krize v souboru už skončila.
 • 28. srpna - zahajovací schůze 16. divadelní sezóny DVs v barovém přísálí, přítomno jen 13 členů. Hlavní body: termíny představení a zkoušek, docházka členů, příprava letního setkání na loděnici. Potom zkouška frašky Rozhodnutí (pro Oživlou historii) a posezení u Markuse.
 • 30. srpna - od 18 hod.tradiční letní večírek na loděnici i s rodinnými příslušníky a přáteli. Pěkně, teplo, ale nečekaně přišla krátká prudká přeháňka. Opět menší účast členů.
 • 4. září - pod režijním vedením Pavla Studeného zkouška frašky "Rozhodnutí" na pódiu nádvoří zámku; zároveň přítomnými odsouhlaseno podmínečné přijetí Evy Pilné do souboru DVs (na zkoušce zastoupila Jana Melezínka -nepřítomen ze služebních důvodů).
 • 7. září - uvedení frašky "Rozhodnutí" na akci lanškrounského muzea Oživlá historie; představení se kvůli nepříznivému počasí konalo na jevišti zámeckého sálu. Bylo velmi úspěšné i díky nápaditým kostýmům a dobovému vybavení scény nábytkem ze sbírek muzea.
 • 11. září - na zkoušce požádala o členství v souboru DVs Vendula Viskupičová; přítomní souhlasili s jejím prozatímním přijetím.
 • 1. listopadu - představení "Republiky" v kulturním domě v Lukové. V příjemně upraveném sále slušná divácká účast, ale nepříliš aktivní publikum. Přesto velmi dobrý výkon všech účinkujících.
 • 8. listopadu - "Sto let republiky" ve Štítech. Tradičně milá, srdečná atmosféra a divadelně vybavené jeviště přispěly k dobrému pocitu z představení. Kéž bychom takové jeviště měli k dispozici i v Lanškrouně. Bohužel.
 • 9. listopadu - "Sto let republiky" v Brně-Žebětíně. Hraje se v Katolickém domě, což je sál spíš taneční s prostorným, ale nepříliš divadelním jevištěm, takže bylo dost úprav scény. Sál měl stolovou úpravu pro dostatek diváků, ale jak se blížil začátek představení, začalo se míst nedostávat a pořadatelé museli přidávat další a další židle, takže sál byl doslova přeplněn. To zvyšovalo nároky na hlasové zvládnutí prostoru. A co bylo úžasné - nečekaně aktivní publikum, které spontánně reagovalo nejen na jednotlivé scénky, ale i na komentované pasáže. Po závěrečném potlesku nám ještě řada lidí přišla poděkovat za krásný zážitek, a vybízeli i k dalším reprízám v jiných městských částech Brna. O tom jsme však už neuvažovali, maximálně někdy uspořádáme derniéru v Lanškrouně. Teď máme před sebou studium nové hry.
 • 27. listopadu - účast DVs na akci měst. knihovny - vyhlášení výsledků lit. soutěže. Členové Pavel Studený, Květa Černohousová, David Dolníček, Libuše Švubová a Hana Procházková tam přednesli ukázky několika vítězných prací. Režie Pavel Studený.
 • 4. prosince - do souboru se vrátil František Teichmann; ztvární roli Julia v připravované hře "Vrátila se jednou v noci". Tím je obsazení rolí úplné.
 • 14. prosince - tradiční vánoční večírek DVs, opět v barovém přísálí zámku.

Herci hrající v roce 2019:

Jaroslav BrandejsKvěta ČernohousováDavid Dolníček
Monika DuškováJan FrankMarie Franková
Richard KohoutJiří KrejčaTereza Kylarová
Vladislav KyselicaGabriela MačudováJan Melezínek
Karel MelezínekJitka MelezínkováNikola Navrátilová
Ivo ObrOldřich PejcharMarkéta Pluhařová
Hana ProcházkováVladimíra ReslerováPavel Studený
Růžena ŠteflováLibuše ŠvubováFrantišek Teichmann
Martina TeichmannováVendula Viskupičová