Rok 2021

 • Rok 2021 nezačíná příliš nadějně. V divadelním životě jde vlastně o druhé pololetí divadelního roku - je shodný s tím školním. Ta první půle se od října nesla ve znamení koronavirového omezení, jež se sice ve vánočním čase trochu uvolnilo, ale pak v důsledku rostoucího počtu onemocnění došlo k opětovnému omezení veřejného života. Takže se nehrálo, vzhledem k zákazu shromažďování se nezkouší a nedá se ani nic naplánovat. Zatím tedy naše divadelní činnost spočívá jen ve vyřizování administrativních povinností.
 • 10. ledna - schůzka členů výboru DVs kvůli vyúčtování dotací z fondu města. Jsou dvojí: jednak na nájmy sálu a dalších prostor pro činnost souboru - ty byly vyčerpány, jednak na činnost - a tady budeme městu vracet 17 780 Kč, protože se vlastně nevystupovalo, dokonce nám ani DILIA neposlala účet na uhrazení autorských poplatků k nastudované a k uvedení připravené hře E. Rovnera "Vrátila se jednou v noci".
 • 12. května - konečně jsme se zase sešli, ale tentokrát jen "pracovně". Na sále se totiž má konat svatba, takže bylo potřeba odstěhovat z jeviště kulisy, které tam na nás čekaly od minulého podzimu. Byly tehdy připraveny na premiéru, k níž už z nařízení vlády nedošlo. Takže místo zkoušení bylo stěhování. Ale i tak jsme byli rádi, že se opět vidíme.
 • 19. května - konečně jsme mohli svolat výroční členskou schůzi v přísálí zámku a zahájit jarní sezónu, tedy spíš jen její zbytek. Čas do prázdnin chceme využít na "oprášení" textů a opětovnou přípravu premiéry. Snad už konečně bude. Z personálních důvodů ji však musíme odložit až na podzimní termín, protože představitelka jedné z hlavních rolí Nikola Navrátilová se na čas musí hraní vzdát - čeká miminko. Místo ní se na roli Dolly připravuje nová členka DVs Adéla Vernerová.
 • 26. května - opět jsme se tedy sešli nad hrou "Vrátila se jednou v noci". Jenže bylo to po víc jak půl roce, kdy platil covidový zákaz shromažďování, a to se už ledaco zapomene. Navíc tu byla nová Dolly, proto jsme začali čtenou zkouškou.
 • 23. června - všechny další středy jsme postupně zkoušeli jednotlivé části hry. Adélka se do role pustila s nebývalou vervou. Na každou zkoušku byla perfektně připravená. Hodně pomohlo, že představitel hlavní postavy Honza Melezínek je jejím partnerem i v životě. A tak při předvádění jedné z intimních scén hry nás tato dvojice hodně pobavila, zvedlo to komediální charakter hry.
 • 30. června - je to tradiční závěrečná schůzka DVs ve druhém pololetí, místo zkoušení proto jdeme posedět do baru k Marcusovi. Je krásný letní večer, sedíme venku na zahrádce, nikdo nespěchá domů, těšíme se na prázdniny.
 • 17. srpna - zahajujeme divadelní sezónu 2021-22, a to mimořádně v úterý. Kromě premiéry je před námi letos ještě několik jiných akcí. Tou nejbližší je naše tradiční účast v cyklu Oživlá minulost, tentokrát na téma Pernštejnové na Lanškrounsku. Pak je to samozřejmě Mikuláš, spolupráce s městskou knihovnou, ale letos i Vánoční hra plánovaná na poslední adventní neděli.
 • 18. září - sobota - akce městského muzea Oživlá minulost, téma Pernštejnové na Lanškrounsku. Program začíná v 15 hod. na Jiráskově náměstí před zámkem. Jelikož nečekaně musel Honza Melezínek odjet na služební cestu do zahraničí, jeho (naštěstí tentokrát malou) roli přebírá jeho bratr Jakub. Kostýmy připravila nová ředitelka muzea paní Hálová. Většinou jsou dost teplé, což se dnes hodí, protože počasí je nečekaně chladné, chvílemi mrholí. Proto ani letošní účast diváků není tak velká, i když součástí programu je i rytířské klání a koncert renesanční hudby na historické nástroje a v kostýmech před radnicí.
 • 13. října - kostýmní zkouška. Radek Lepka pořizuje řadu fotografií, děláme i společné foto. Před námi je nedělní generálka a středeční schůzka - ta se zaměří spíš na organizační zajištění premiéry (covidová nákaza opět stoupá!!!)
 • 22. října - PREMIÉRA!!! - konečně!!! Sál je plný, diváci velmi vstřícní, reagují od první minuty. Adélka sklidila velký úspěch, ale i ostatní byli skvělí. Kromě hlavních postav v podání Honzy Melezínka a Vlaďky Reslerové na sebe opět upoutal pozornost David Dolníček, byť má ve hře zanedbatelnou roli, o níž jsem dokonce původně jakožto režisérka uvažovala, že ji odehrajeme bez textu. David ji však dokázal podat zcela unikátním způsobem. Do konce roku nás čekají ještě dvě reprízy - jedna v Lanškrouně, druhá v Sázavě, snad i ty se nám podaří.
 • K lesku premiéry významně přispěl i Radek Lepka. Vybral několik záběrů ze zkoušek včetně velkého plakátu se všemi herci "Noci" a vytvořil z nich obrazovou galerii, která zdobila stěny barového přísálí a vstupu do sálu.
 • 14. listopadu (neděle) - odpoledne druhá "generálka", protože od premiéry přece jen uplynul nějaký čas a text je zkrátka ošidný. Navíc nás čeká vystoupení v Sázavě, což je naše srdeční záležitost, kterou nesmíme pokazit. Zkoušelo se opět velmi soustředěně a ve výsledku déle, než jsme předpokládali.
 • 16. listopadu (úterý) - 1. REPRÍZA. Sál plný, přestože se covid opět nečekaně prudce rozjíždí. U vchodu kontrolujeme nejen roušky, ale i zda mají diváci doklad o očkování či prodělané nemoci, případně se mohou otestovat na místě.
 • Publikum už je kritičtější, ale brzy se opět ozývají salvy smíchu a nálada v sále i na jevišti je výborná. Objevilo se sice pár výpadků textu a improvizací, ale vše zvládnuto bez zadrhnutí. V sobotu si to zopakujeme v Sázavě snad už bez chyby.
 • 18. listopadu (čtvrtek) - ráno nepříjemná zpráva - páteční program sázavského festiválku Sázavská kára padl, protože někteří herci souboru Škeble (měli hrát od 17 hod.) i Praškeble (od 20 hod.) jsou v karanténě.
 • K tomu Honza Melezínek oznamuje, že Dolly (Adélka) onemocněla, takže i my bohužel rušíme naše vystoupení, jímž se měl festival ukončit. Ze čtyř plánovaných představení zůstává jediné, a to "Královny" v podání Vlaďky Reslerové, Martiny Teichmannové a Moniky Duškové v sobotu v 17 hod.
 • 20. listopadu (sobota) - sice nehrajeme, ale do Sázavy jsme se skoro všichni vydali podpořit naše herečky, ale i Sázavské. A byla tam vskutku velmi přátelská, veselá atmosféra. Představení se vydařilo, diváci se bavili ještě dlouho do pozdního večera.
 • 1. prosince (středa) - Pavel Studený začíná s nácvikem obnovené Vánoční hry. Je trochu problém s obsazením některých rolí, takže se zapojují i nečlenové DVs jako starosta Sázavy pan Jiří Malátek či Jakub Melezínek. Do role Vloček se přihlásily tři dívky ze základní školy. Vypadá to slibně.
 • 11. prosince (sobota) - Vánoční večírek DVs na zámku. Protože covid dost znemožnil jakékoliv plánování, tentokrát jsme hodně improvizovali. Bylo to vidět na upravené slavnostní tabuli - ta oplývala rozmanitostí podle toho, co kdo přinesl -, ale také na systému obdarovávání. Dárky tentokrát nebyly adresné, ale každý účastník měl přinést jakýkoliv dárek. Ten dostal pod stromečkem číslo a pak si nějaké číslo vytáhl z "klobouku" i každý účastník. Dárky se měly pokládat pod stromeček, jenže ten tu letos chyběl. A tak se Pavel Studený vypravil ven a někde schrastil pár velkých smrkových větví. Ty s Honzou F. a Jirkou Malátkem docla šikovně svázali, v rámci možností jsme je za všeobecného veselí nazdobili a ejhl! - jakýsi "stromeček" už byl na světě. Po zpěvu koled za kytarového doprovodu Honzy Střechy se mohlo začít rozdávat. Bylo u toho neskutečně veselo. Večírek se vydařil.
 • 19. prosince - poslední adventní neděle. Počasí není zrovna příjemné. Poprchává a fouká velmi studený vítr s hodně nepříjemnými nárazy, které málem kácejí kulisy. Přesto se sešlo docela hodně diváků, takže v 16 hodin na pódiu v zámecké zahradě Vánoční hra začíná. Představení běží jako na drátkách, i když došlo na změnu ve Vločkách - dívky ze ZŠ byly v karanténě, zastoupily je malé dcerky Pavla Tenenky. Bylo to půvabné a velmi roztomilé. Diváci hru sledovali se zaujetím a uspokojením.Bylo to asi naše nejpěknější provedení tohoto příběhu. Velkou zásluhu na tom měl Honza Frank, který se ještě s několika dalšími muži postral o vyzdobení scény smrkovými větvemi.
 • 21. prosince (úterý) - akce Městské knihovny, sál v suterénu radnice, kde probíhá slavnostní vyhlášení vítězů studentské literární soutěže. Tradičně se toho účastní i členové DVs, kteří mají přečíst vybrané práce studentů. Ale i tady zasáhla nemoc, takže jediným zástupcem DVs zde letos byla Hanka Procházková, která skvěle přednesla několik ukázek.
 • Krásná vánoční atmosféra navozená jak večírkem, tak Vánoční hrou dává naději, že příští rok bude snad šťastnější a celkově příznivější než ten končící. Kéž tomu tak je.

Herci hrající v roce 2021:

Květa ČernohousováDavid DolníčekJan Frank
Marie FrankováJiří KrejčaTereza Kylarová
Radek LepkaGabriela MačudováJan Melezínek
Karel MelezínekJitka MelezínkováRobin Mrázek
Nikola NavrátilováOldřich PejcharHana Procházková
Vladimíra ReslerováPavel StudenýRůžena Šteflová
Libuše ŠvubováFrantišek TeichmannPavel Tenenko
Adéla VernerováVendula Viskupičová