Rok 2022

 • Středa 5. ledna: Letos začínáme pracovně. Máme první zkoušku ke hře "Autobus na lince 21A", kde projednáváme všecky organizační, technické a scénické problémy.
 • Hru je třeba nacvičovat ve dvou rovinách, zvlášť nahrané pasáže, zvlášť jevištní vystoupení. Datum uvažované premiéry - konec března či počátek dubna.
 • 12. ledna - výroční členská schůze. Na programu zhodnocení loňského roku včetně finančního hospodaření - vzhledem ke covidovým omezením budeme vracet část městských dotací. V únoru však budeme žádat o dotace na letošní činnost souboru, protože se chystá premiéra a snad bude i víc repríz hry "Vrátila se jednou v noci".
 • 9. února - místo zkoušky "Autobusu" se pouštíme do tapetování a úpravy kulis k "Noci". Organizuje to skvěle Gábi Mačudová. Na zámku se sice moc netopí, ale i tak je tam nálada skvělá a práce jde od ruky.
 • Středa 23. února - představení hry "Vrátila se jednou v noci" na zámku v Lanškrouně. Účast je skvělá a nálada při představení výborná.
 • Čtvrtek 24. února - Rusko napadlo Ukrajinu!!!
 • Pondělí 28. února - město určilo zámek jako nouzovou ubytovnu pro Ukrajince, takže zkoušky DVs na zámku zrušeny. - Zároveň odmítáme účast se hrou "Vrátila se jednou v noci" na letošní divadelní přehlídce Orlická maska v Ústí nad Orlicí (10.-13. 3.), protože nabízené termíny pro naše představení jsou pro nás nevyhovující.
 • Neděle 6. března - v 17:30 se koná představení "Noci" v Horní Čermné. Sál je plný. Rozhodli jsme se uspořádat to jako benefiční představení ve prospěch Ukrajiny, což před představením oznamujeme divákům. Ti to přijímají s potleskem. Po představení Majka Franková posílá peníze na účet pomoci. Organizátoři s průběhem večera velmi spokojeni, herci odměněni skvělým pohoštěním. Rádi sem jezdíme!
 • Úterý 8. března - Jirka Krejča nachystal doma nahrávací studio, od 18 hod. zde připravujeme kompletní nahrávku meziher k "Autobusu". Zároveň dostáváme zprávu z divadelní agentury Aura-Pont, že autor hry Kevin Kling nám poskytuje autorská práva včetně licence na uvedení hry zcela bezplatně, neboť je potěšen, že hru chce uvést ochotnické divadlo.
 • 17. března - zkoušky "Autobusu" se přesouvají do bytu režisérky. Vzhledem k termínu premiéry se domlouváme na setkávání 2x týdně, a to v úterý a ve čtvrtek.
 • Středa 23. března - v 18 hod. odvážíme kulisy k "Noci" do kulturního domu v Sázavě, od 19 hod. zde máme zkoušku hry - v sobotu zde máme představení. Na sále je zima, proto zkoušíme jen vybrané pasáže. V sobotu prý bude líp.
 • Sobota 26. března - představení hry "Vrátila se jednou v noci" v Sázavě. Obrovský zájem diváků, doslova natřískaný sál. A velmi povedené představení. Sál byl opravdu velmi příjemně vytopen. Po představení pro nás Sázaváci jako obvykle připravili hostinu, nikdo domů nespěchal.
 • Středa 30. března - režisérka vyjednala povolení zkoušek na jevišti zámku (přísálí a další vedlejší prostory stále slouží Ukrajincům), takže máme první jevištní zkoušku "Autobusu" s částečným rozvržením kulis. David je skvěle připraven, ale vzhledem k obsazení zámku je potřeba posunout termín premiéry na pozdější dobu. Uvažujeme i o možnosti uvést premiéru v L´Artu.
 • Středa 6. dubna - porada o definitivní podobě jeviště pro uvedení "Autobusu" a o všech organizačních termínech (kostýmní foto, plakáty, programy, premiéra,...)
 • Neděle 8. května - generálka "Autobusu" na jevišti v zámku.
 • Čtvrtek 12. května - odvoz kulis do L´Artu, úprava jeviště, zkouška techniky a kvůli akustice jen několika vět z "Autobusu" (David byl příšerně nervózní).
 • Pátek 13. května - premiéra "Autobusu" na jevišti sálu v L´Artu, přítomno 119 diváků. Vynikající Davidův výkon doplněný skvělou zvukovou i osvětlovací technikou byl odměněn nadšeným potleskem diváků ve stoje. Poté následoval raut plný dalších gratulací. Poděkování zaslouží i asistentky, které v zákulisí pomáhaly při Davidových hereckých proměnách. Celkové hodnocení představení vyslovené starostou Lanškrouna Radimem Vetchým znělo, že představení mnohonásobně překročilo rámec ochotnického divadla. Následná recenze a fotografie z premiéry byly poté poslány i panu Klingovi, který okamžitě reagoval velmi srdečným poděkováním souboru a gratulací Davidovi.
 • Pátek 20. května - 1. repríza hry "Autobus na lince 21A" na zámku v Lanškrouně. Účast průměrná. David už byl mnohem sebejistější, reakce diváků opět velmi nadšené. Mile nás překvapilo konečně nově vybavené jeviště (nová opona, horizonty, širší šály a dokonce i harlekýn).
 • Neděle 29. května - představení hry "Vrátila se jednou v noci" ve Valu u Dobrušky. Počasí celý týden jako na vážkách a spíše chladno. V Dobrušce pouť, takže menší problémy s parkováním. Skvělý oběd v restauraci U Jelena na nám. F. L. Věka, ve 12 hod. odjezd do Valu. Dopoledne jasno, slunečno, ale postupně se začalo zatahovat a v areálu ve Valu citelně chladněji než ve městě.
 • Trochu nás potrápilo jeviště - bylo nutné připevnit zadní horizont i šály (posloužilo nám bývalé vybavení lanškrounského zámeckého jeviště) a vyřešit neexistenci opony. Ke 14. hodině se začali scházet diváci. I když teplota snad ještě klesla, představení se velmi vydařilo, diváci byli nadšeni. Po představení jako vždy následovalo pohoštění s podáváním výborně rožněného masa, u neřidičů doplněného horkým svařákem. Domů jsme dorazili před sedmou večer.
 • Středa 17. srpna - I když letos bylo léto velmi příznivé, sešli jsme se k pokecu na zahrádce u Marcuse jen jednou. Předchozí setkání nám překazila nečekaná prudká bouřka, takže Pavel to odvolal. Tuto středu už vlastně netradičně zahajujeme nový divadelní rok, a to zkouškou "Autobusu", protože za týden bude probíhat obnovený divadelní festival Lathife organizátorů Martina Blažka a Šimona Knápka. Letos jsme přizváni k účasti hrou "Autobus na lince 21A", která je navíc organizátory prezentována jako top-představení. No uvidíme, jaký bude zájem a ohlas.
 • Pátek 26. srpna - Dnes máme tradiční letní setkání na loděnici. Přišlo jako vždy "zdravé jádro" i naši milí hosté Simča Oláhová a Jirka Hurych. Počasí bylo velmi příjemné, takže jsme celou dobu seděli venku, letos ale bez ohně a opékání špekáčků (trochu škoda - patří to k létu).
 • Sobota 27. srpna - večerní představení hry "Autobus na lince 21A" v LArtu. K našemu překvapení a radosti je sál plný. Nečekali jsme to, protože je to v krátké době už 3. provedení v Lanškrouně. David opět zazářil, byl mnohem jistější a diváci nešetřili potleskem.
 • Středa 21. září - představení hry "Vrátila se jednou v noci" ve Štítech. Návštěvnost byla typická pro Štíty, tj. asi 50 diváků. Bylo stolové uspořádání, takže sál vypadal docela zaplněný. Diváci moc na hru nereagovali, spíš jen trpně sledovali. Je ovšem pravda, že představení tentokrát moc strhující nebylo. Jednak hercům často vypadávaly texty, ale chyba byla i v technice. Kabina zvukaře a osvětlovače je totiž od sálu oddělena sklem, takže Jirka při obsluze nemohl hru dobře sledovat a zvuk podle okolností upravovat, což rovněž ovlivňovalo průběh hry. Je to vzhlem k celkovému vybavení štíteckého kulturního zařízení dost škoda. Ovšem pohoštění (gulášek, tvarohové koláčky) bylo jako vždy skvělé a nálada pořadatelů dobrá.
 • Pátek 30. září - V sálku komplexu Forea se koná veleúspěšná derniéra hry "Královny" našich hereček Vlaďky Reslerové, Martiny Teichmannové a Moniky Duškové.
 • Sobota 1. října - Repríza "Autobusu" na zámku. Byli jsme opět mile překvapeni početnou účastí diváků i jejich velmi vstřícnou reakcí na průběh hry. Gratulace Davidovi.
 • Sobota 15. října - představení "Noci" v Brně- Žebětíně. Oproti minulým návštěvám velmi slabá divácká účast, diváci skoro bez reakcí na průběh hry. Představení opět s mnoha chybami. Chyběla nápověda a dokonce o jeden obraz dříve se omylem zatáhla opona, takže diváci mysleli, že je přestávka a začali se zvedat, ale hra ještě pokračovala. Zkrátka zklamání na obou stranách a po fantastickém úspěchu "Republiky" o to větší.
 • Pátek 21. října - představení "Autobusu" v Horní Čermné. Organizátoři o naše vystoupení velmi stáli a bylo to vidět po všech stránkách: velmi dobrá propagace, takže plný sál, výborné reakce publika, spokojenost na obou stranách.
 • Sobota 5. listopadu - představení hry "Vrátila se jednou v noci" ve Velkých Němčicích. Po těch dvou hodně nepovedených představeních jsme tentokrát věnovali přípravě hodně pozornosti. Vystoupení předcházela čtená zkouška s upřesněním všech výstupů. A vyplatilo se to. V Němčicích nás čekal plný sál (cca 130 diváků), výborné reakce diváků a konečně opět pocit uspokojení z dobrého výsledku. A jelikož představení bylo v naší kompletní režii, byl to úspěch i po stránce finanční. Skvělé!
 • Úterý 8. listopadu - tajná schůzka bez Frankových. Honza totiž v prosinci slaví šedesátiny a my mu připravujeme zdravici, která bude součástí komplexu sestavovaného jeho synem Matějem z příspěvků členů rodiny, spolupracovníků a kamarádů. Text zdravice je vytvořen tak, aby obsahoval narážky na všechny hry a postavy, které Honza na divadelních prknech ztvárnil. A dnes došlo k definitivnímu natáčení tohoto příspěvku. Dostavili se i bývalí členové a obě maminky, Nikča i s potomkem.
 • Sobota 12. listopadu - "Autobus na lince 21A" v Sázavě jakožto poslední představení divadelního minifestiválku Sázavská kára (pá 11.- so 12. 11.). Sál úplně plný, diváci hru velmi pozorně sledují a dobře reagují. Je z toho nakonec vrchol této akce, diváci odměnili Davida potleskem ve stoje.
 • Neděle 20. listopadu - "Vrátila se jednou v noci" na soutěžní přehlídce ve Václavově. Zařadili nás jako poslední představení přehlídky na 17:30 hod. Diváků přišlo poměrně dost, při hře se dobře bavili. Komise však už byla evidentně unavená, jeden z členů dokonce už odjel domů. Hodnocení vypadalo podle toho - letmo pochválili, ale bylo vidět, že se ani moc nesnažili hru pochopit, natož aby smysluplně hodnotili.
 • Pátek 25. listopadu - "Vrátila se jednou v noci" v Jablonném nad Orlicí. Naše první vystoupení v tomto městě, a to jako součást divadelního předplatného. Sál byl už několik dnů předem skoro vyprodán, došlo i na zaplnění zbývajících míst. Nádherně vybavené jeviště a velmi pěkný plný sál byla pro nás velká výzva. A všichni se opravdu snažili, takže od počátku mělo představení u diváků velký úspěch, který byl nakonec završen dlouhotrvajícím potleskem a opakovaným vyvoláváním herců k děkovačce. Byla z toho nakonec veleúspěšná derniéra.
 • Ke spokojenosti souboru přispělo i velmi vstřícné chování pana Kačírka, vedoucího KC, a vynikající servis.
 • Sobota 3. prosince - oslava Honzových šedesátin, rest. U Pastýře. Sešlo se asi padesát lidí - rodina, přátelé, kolegové, divadelníci - a večer probíhal ve velmi příjemné atmosféře, a to hlavně díky Honzovi, který sršel dobrou náladou. S vtipem se zhostil i testu, který jsme na něj nastražili v podobě pěti dramatických odvětví - pantomimy, baletu, dabingu, reálného dramatu a pohádky.
 • Středa 7. prosince - závěrečná schůze, příprava vánočního večírku. Došlo k představení a podmínečnému přijetí nové členky DVs paní Jiřiny Mayové.
 • Sobota 10. prosince - tradiční vánoční večírek na zámku s dárky a legrací při jejich rozbalování. Skvěle se zapojila i paní Mayová, dostavila se na chvilku i naše mamina Nikča, Vendulce to bohužel tentokrát nevyšlo. Tím se uzavřel tento docela úspěšný rok.

Herci hrající v roce 2022:

Květa ČernohousováDavid DolníčekJan Frank
Marie FrankováJiří KrejčaTereza Kylarová
Radek LepkaGabriela MačudováJan Melezínek
Karel MelezínekJitka MelezínkováOldřich Pejchar
Hana ProcházkováVladimíra ReslerováPavel Studený
Růžena ŠteflováLibuše ŠvubováFrantišek Teichmann
Adéla VernerováVendula Viskupičová