Rok 2018

 • 10. ledna - výroční členská schůze souhlasí s přijetím Davida Dolníčka do souboru.
 • 7. února - o členství se uchází Jaroslav Brandejs, členové souboru souhlasí.
 • Na přání Oldy Pejchara jeho roli "klienta" přebírá David Dolníček.
 • Únor - zkoušky poznamenala chřipková epidemie. Kvůli onemocnění Hanky Procházkové došlo ke zrušení představení v Horní Čermné v pátek 2. března - onemocněla. Představení je přesunuto na pátek 6. dubna.
 • 23. března hrajeme "Banku" v Žichlínku. Hrálo se velice dobře - mají tam divadelně upravené jeviště, a to i reflektory, zejména však dvě opony, což bylo skvělé na předscény. Diváků však přišlo tentokrát o něco míň než obvykle.
 • 4. dubna - návrh na uspořádání Večera s DVs s tematikou stoletého výročí vzniku ČSR. Všichni souhlasí.
 • 6. dubna - představení hry "Jak vyloupit banku" v Horní Čermné. Sál příjemně vytopený, velmi slušná návštěvnost (plný sál!). Po představení ještě besedujeme s Čermáky. Na podzimní oslavu stoletého výročí vzniku Československé republiky si už teď objednali naše pásmo, které jsme ještě ani nezačali cvičit.
 • 11. dubna - porada o Večeru s DVs, návrhy k formě a náplni, upřesnění textů, přidělení rolí.
 • 25. dubna - zkouška "Banky" v Sázavě, už stavíme i kulisy, zůstanou zde do pátečního představení. Je tu šílená zima!!!
 • 27. dubna - představení "Jak vyloupit banku" v Sázavě. Sál už relativně vytopen, účast diváků velká. Po představení jako obvykle zábava se spoustou zabijačkových a jiných dobrot. Nikdo nespěchá domů, v jednom rohu se začalo zpívat s kytarou.
 • 11. května - začínáme s nácvikem revue. Vyvstaly problémy s živým hudebním doprovodem - uvažujeme o kytaře nebo harmonice. Nabídl se Stanislav Štefl s kytarou a případně Jaroslav Resler s harmonikou. Zůstáváme nakonec jen u kytary. Návrh na název Večera - "100 let republiky aneb historie s humorem".
 • 14. června (čtvrtek) - účast členů DVs na vyhlášení výsledků literární soutěže organizované Městskou knihovnou; ukázky přednáší jako vždy skvěle připravená Marie Kohoutová a v premiéře nový člen DVs Jaroslav Brandejs.
 • Neděle 17. června - představení "Banky" ve Valu u Dobrušky ve 14 hod. odpoledne. Z Lanškrouna vyjíždíme už v 9 hod. Je krásné letní počasí. Oběd máme zajištěn v restauraci U Jelena na náměstí v Dobrušce. Jídlo bylo chutné, všichni byli spokojeni. Ve Valu už čeká ředitel festivalu pan Řehák, milé prostředí. Upravujeme jeviště - je potřeba vytvořit zákulisí a zavěsit oponu. Přišlo nečekaně hodně diváků, skvělá atmosféra.
 • 20. června - rozloučení s divadelní sezónou u Pastýře. Sedíme venku, je krásně teplo.
 • 22. srpna - zahájení nové divadelní sezóny - porada v barovém přísálí zámku s upřesněním termínů podzimních představení a rozvržením zkoušek Banky a Republiky.
 • Pátek 24. srpna - tradiční posezení DVs na loděnici. Počasí vyšlo, je příjemné teplo. Letos jsme si i zazpívali, protože přišel i Standa Štefl s kytarou.
 • Pátek 31. srpna - představení Banky na farní zahradě. Počasí se trochu pokazilo - ochladilo se a na večer hlásí přeháňky. Ve středu jsme zde připravili kulisy a ze zámku nanosili plastové židle. Do 19 hod. poprchává, a tak váháme, zda představení nepřesunout do zámku (sál máme zamluvený). Riskneme to, hrajeme venku. Počasí vyšlo, diváci taky přišli, hrálo se skvěle. (Za zapůjčení plastových židlí nám Kulturní centrum posléze naúčtovalo 3 600 Kč!)
 • Neděle 16. září od 17 hod.- kostýmovaná účast herců DVs na muzejní akci Dny evropského dědictví. Účinkují: G. Mačudová (reportérka), J. Brandejs (starosta Schmeiser), K. Melezínek (poštmistr Vilém Pernikář), R. Kohout (architekt Kreissl), T. Kylarová (Anna Nagl), D. Dolníček (Josef Eduard Benoni) a M. Franková (Frau Trubner). Počasí vyšlo přímo excelentně, nečekané množství diváků. Vynikající výkon odvedli zejména David Dolníček s Terkou Kylarovou. Po programu posezení v nové vietnamské restauraci.
 • Pátek 21. září - od jara naplánované a avizované představení Banky ve Štítech muselo být ráno nečekaně zrušeno, protože Tomáš Stejskal odmítl hrát. Je prý v pracovní neschopnosti. Jenže nic neohlásil, toto se při náhodném setkání s ním ve čtvrtek večer dověděl Ríša Kohout. Do Štítů se to tudíž mohlo oznámit až v pátek ráno, a tam nastaly nesmírné komplikace. Vše bylo totiž na náš příjezd už předem zajištěno a připraveno (včetně inzerce, vstupenek a občerstvení), poněvadž v pátek všichni pracovníci místního úřadu museli odjet mimo Štíty na školení k nadcházejícím volbám. Tomáš se za tento hrubý přestupek bohužel neomluvil.
 • Sobota 6. října - představení "Banky" ve Velkých Němčicích. Právě však probíhaly komunální a senátní volby, takže se někteří naši tradiční diváci nemohli dostavit. Účast byla přesto velmi dobrá a diváci se zřetelně bavili. Tomášovu roli veterána Henriho převzal David Dolníček.
 • V říjnu hlavní pozornost věnujeme nácviku revue "100 let republiky". Protože však ve středu občas bývá na sále jiná akce, ochotně nám opět vyšla vstříc dirigentka smíšeného sboru Vlaďka Jetmarová a nechala nás zkoušet v úterý. 17. 10. proběhla 1. generální zkouška, druhá byla v neděli 21. 11.; ve středu 24. se už jen dolaďovalo.
 • Pátek 26. října - premiéra revue "100 let republiky aneb Dějiny s úsměvem" na sále v Lanškrouně, a to formou Večera s DVs, čili se stolovým uspořádáním a dvěma řadami židlí vzadu. Na každý stůl jsme dali chleba se sádlem a štrůdl (upekla Terezka Kylarová). Sál byl vyprodaný a diváci plni očekávání. Představení mělo neskutečný spád. Jednotlivé scény byly předváděny svižně a skoro bez chyb, diváci se opravdu bavili. Přátelská atmosféra na sále trvala ještě dlouho po skončení programu.
 • Velmi zdařilá reportáž o tomto představení je na www.lainfokanal.cz.
 • V sobotu 27. října Karel Melezínek velkolepým způsobem oslavoval své padesátiny. Všechny pozval do kulturního domu v Dolním Třešňovci. Veselice se hodně protáhla, i když nás příští den čekalo další představení "Republiky".
 • Neděle 28. října v 18 hod. - repríza "Republiky" v sokolovně v Horní Čermné za nečekaného zájmu veřejnosti, který překvapil i organizátory. Přišlo téměř 200 diváků, takže si skoro neměli kam sednout. Nálada byla úžasná, dokonce jsme si všichni nakonec zazpívali celou Československou hymnu. A jako v Lanškrouně, ani tady se divákům ještě dlouho po skončení nechtělo jít domů.
 • Pátek 9. listopadu - představení komedie "Jak vyloupit banku" v Rudolticích. Sešlo se asi 60 diváků. Všichni skvěle reagovali a zřetelně se bavili. Představení mělo spád a přes sem tam výpadky textů - kolegové na scéně je však vždy včas a pohotově "zamázli" - velký úspěch. Proto si nás zástupci obce objednali i na představení "Republiky" na jaře příštího roku.
 • Pátek 16. listopadu - představení "Jak vyloupit banku" ve Václavově. Začátek v 18 hod., poněvadž letos přehlídku zahajujeme, a to včetně oficiálního otevření soutěže představiteli václavského divadelního spolku a zástupců města Zábřeha. Představení se nám vydařilo, diváci živě reagovali, porota neměla žádné vážnější výhrady. Markéta Voksová si odvezla cenu za nejlepší herecký výkon v roli Nicole.
 • 1. prosince - "Příjezd Mikuláše do Lanškrouna" - členové DVs (zejména tradičně Pavel Studený jako Lucifer a Karel Melezínek jako Mikuláš) spolupracují s Domem dětí a mládeže při organizaci této akce.
 • 15. prosince jsme se v barovém přísálí lanškrounského zámku sešli na tradičním divadelním vánočním večírku s veselým rozdáváním dárečků.

Herci hrající v roce 2018:

Jaroslav BrandejsKvěta ČernohousováDavid Dolníček
Jan FrankMarie FrankováRichard Kohout
Jiří KrejčaTereza KylarováVladislav Kyselica
Marie Alexandra LoučnáGabriela MačudováJan Melezínek
Karel MelezínekJitka MelezínkováLinda Netušilová
Ivo ObrOldřich PejcharMarkéta Pluhařová
Hana ProcházkováVladimíra ReslerováTomáš Stejskal
Pavel StudenýJiří SvojanovskýRůžena Šteflová
Libuše Švubová