Rok 2017

 • 11. ledna - Členská schůze;
 • projednaly se následující body:
 • - bylo schváleno definitivní znění stanov spolku
 • - podpisové právo pro členy výboru ve složení: Růžena Šteflová, předsedkyně, Richard Kohout, jednatel, Marie Franková, finanční hospodářka.
 • - byla zvolena kontrolní komise ve složení: Hana Procházková, předsedkyně, Jiří Krejča a Pavel Studený, členové
 • - nutno provést soupis inventáře - zodpovídá Jiří Krejča a Marie Franková
 • - projednány termíny plánovaných i předpokládáných představení v roce 2017 s tím, že se začne studovat nová hra - byla schválena komedie Didiera Kaminky: Jak vykrást banku - s premiérou 22. nebo 23. 9.
 • - derniéra Nejkrásnější války proběhne v pá nebo v so 24. či 25. 11.
 • - informace o inovaci elektronických stránek DVs (G. Mačudová)
 • 25. ledna - 1. zkouška Banky - rozdělení rolí, seznámení s textem - čtená zkouška; s aktivním členstvím končí Ivo Obr
 • - přijati noví členové souboru: Tomáš Stejskal (aktuálně pro roli Henriho) a Vladislav Kyselica (pro roli bankovního úředníka)
 • 1. dubna - "Nejkrásnější válka" v Městečku Trnávce; mrňavé jeviště, ale dobré zázemí, šatna několik schodů nahoru, pečlivě připravené občerstvení. Problémy s technikou - nemají pořádné zvukové zařízení (ačkoli to Jirka Krejča předem s místními konzultoval - a byl ubezpečen o dobré kvalitě!!!). Jeden z reproduktorů nefunguje (Robin ho nakonec spravil), hudba se přehrává pouze na "pokojovém" přehrávači, navíc hodně nespolehlivém, takže někdy chvíli trvalo, než začal fungovat. V Trnávce tuto hru uváděli asi před třiceti lety, byli přítomni i někteří z tehdejších herců. Představení mělo přes všecky překážky úspěch, následovalo milé posezení s místními i bývalými divadelníky.
 • 12. května - "Nejkrásnější válka" v Moravské Chrastové; objevily se menší problémy, jednak nemohl hrát Robin Mrázek, roli Lukiana za něj převzal Pavel Studený a Pavlovu roli s minimem replik odehrál Vlado Kyselica. Ještě bylo potřeba vyřešit problém s tím, že chrastovské jeviště nemá žádný prostor za zadním horizontem. Protože hrajeme jen s minimem kulis, černý horizont pomocí židlí odtahujeme, aby se dalo projít na druhou stranu jeviště. Jinak vše funguje bez problémů včetně techniky a občerstvení (to připraveno v horním salonku). Návštěvnost slušná na to, že ten den se hrál hokej na MS.
 • 31. května - Pavel Studený a Marie Kohoutová se jako recitátoři účastní vyhlášení výsledků literární soutěže, kterou pořádá Městská knihovna.
 • 11. června - představení "Nejkrásnější války" v přírodním amfiteátru ve Valu u Dobrušky. Z Lanškrouna jsme vyjeli cca o půl desáté, v 11 hod. jsme měli rezervovaný oběd v příjemné restauraci U Zelingerů, takže krátce po dvanácté jsme mohli začít s přípravou pódia, kde bylo potřeba vytvořit zadní horizont a aspoň provizorní šály na boku jeviště. K tomu jsme použili černé netkané textilie. Do úpravy se aktivně zapojili hlavně Honza Frank a Karel Melezínek, hodně pomohly Gábi Mačudová s Vlaďkou Reslerovou. Při oblékání herců jsme zjistili, že chybí Robinův kostým pro Lukiana. Nedalo se nic dělat, vypůjčil si kostým od Pavla Sudeného a toho jsme v trochu antickém stylu zavinuli do bílého "lajntuchu". Nakonec jsme si při tom užili docela legraci. Počasí bylo skvělé - slunečno a teplo - představení se vydařilo, herci i diváci se bavili.
 • Po představení pro nás měli připravené vynikající opečené selátko. Domů jsme dorazili kolem 19 hod.
 • O prázdninách jsme se letos sešli jen dvakrát u Pastýře (26. 7. a 16. 8), a to vždy jen ve velmi malém počtu, vlastně jenom ti "skalní". Novou sezónu jsme zahájili ve středu 23. srpna na sále, ale nakonec se nezkoušelo, jen jsme se domlouvali na akcích kolem divadla (Markétčina svatba a muzejní akce Oživlá historie) a dojednávali jsme definitivní termíny do Vánoc.
 • 2. září - svatba Markéty Pluhařové, nyní Voksové. Po obřadu jsme provedli improvizovanou scénku z Nejkrásnější války na Jiráskově nám. Bylo to veselé, i počasí vyšlo.
 • 16. září - účast skupiny herců na akci muzea Oživlá historie. Vystupovali tam: Gábi Mačudová (reportérka), Pavel Studený (vrchní správce Rieder), Tereza Kylarová (popravovaná vražednice Dorota Pekeřínová), Richard Kohout (kat Pírko). Jako hosté se vystoupení účastnili Ladislav Maixner (Jan Marek Marků) a Jarka Havlíčková se dvěma hudebnicemi jako významné manželky lanškrounských měšťanů. Celé to řídila Marie Borkovcová, ředitelka muzea (oblečená jako Riederova manželka), scénář Růžena Šteflová. Akce byla doplněna světelným show u kostela sv. Anny a dobýváním Krčmy švédkými vojsky. Skončili jsme v salonku Krčmy s bohatým občerstvením (guláš, škvarková pomazánka, červené víno) a s velmi dobrou náladou - přes značnou nepřízeň počasí se toho totiž zúčastnilo přes 100 diváků.
 • 28. září - ač neděle, ve 14 hod. se scházíme na zámku na intenzivní zkoušce Banky. Členkou souboru je definitivně i Míša Stejskalová, ve hře má roli Pařížanky a havajské tanečnice.
 • 6. října - část souboru odjíždí na kololoď do Chorvatska. Prý se tam budou i učit a zkoušet svou roli!!! Cha-cha-cha!
 • 25. října - sál v Lanškrouně permanentně obsazen, nemáme kde před premiérou zkoušet. Jeviště nám nabídli naštěstí Malátkovi v Sázavě.
 • 4. listopadu - premiéra hry "Jak vyloupit banku". Sál úplně vyprodán. Premiéra se nezvykle dobře vydařila. Hosty představení byli i dva bývalí členové studentského souboru Škeble - Milan Růžička a Petra Marešová, tehdy Macová -, kteří před 15 lety vystupovali v hlavních rolích (Sam a Nicole). Z premiéry zásluhou Vlaďky Reslerové a jejího manžela vznikl nejen záznam, ale i dvacetiminutová reportáž uvedená na www.lainfokanal.cz.
 • Ale problémy s Dilií. Za autorskou licenci bylo třeba zaplatit 400 Euro + všecky možné bankovní a jiné poplatky, celkem tedy víc jak 14 tis. Kč, za každé představení budeme odevzdávat 90 Euro + opět ty poplatky.
 • 11. listopadu - představení "Nejkrásnější války" v Brně-Žebětíně. Představení mělo velký úspěch, diváci se skvěle bavili, máme zde otevřené dveře i pro příští hry.
 • 15. listopadu - představení "Nejkrásnější války" v Kulturním domě ve Štítech. Byli jsme velice mile překvapeni vysokou úrovní divadelní vybavenosti jeviště a příjemným prostředím celého zařízení. Stolové uspořádání sálu, velmi dobrá atmosféra. Po všech stránkách jedno z nejpěknějších a nejzdařilejších představení této hry - herci i diváci si to opravdu užívali.
 • 25. listopadu - derniéra "Nejkrásnější války". Rozhodli jsme se rovněž pro stolové uspořádání sálu - diváci se cítí uvolněněji. Herci se na derniéru připravili i občasnými legráckami, např. Majka místo "Deště prý budou mokřejší a zimy prý budou teplejší" zpívala "Máslo prý bude levnější a Vánoce budou klidnější", pro noční scénu bojovníků jim Honza nachystal dudlíky, "aby lépe spali", Karlovi pro milostnou scénu přinesli skutečnou tělocvičnou žíněnku. Nálada byla neskutečná, představení končilo ovacemi.
 • 5, prosince - členové DVs se tradičně účastnili městské akce pro děti - Příjezd Mikuláše, a to Pavel Studený a Vlado Kyselica jako čerti, Marie Kohoutová
 • - anděl, Karel Melezínek - Mikuláš.
 • 9. prosince - 1. repríza hry "Jak vyloupit banku" v sále lanškrounského zámku. Sál opět vyprodán. Herci hráli s chutí. Už byli v rolích jistější, v jednání přirozenější, publikum se skvěle bavilo. Představení se jako host účastnil třetí z hlavních představitelů ze studentského souboru, Jakub Dorňák (Paul), který se dostavil i se svým jeden a půlletým synem. Ten při závěrečné děkovačce pobavil publikum svým bezprostředním projevem radosti. Z představení opět existuje záznam, a to jak díky manželům Reslerovým, tak přijela natočit reportáž i regionální televize OIK.
 • 16. prosince - vánoční večírek DVs v barovém přísálí zámku. Sešli jsme se tentokrát kupodivu takřka všichni a nálada byla úplně skvělá. Zásluhu na tom měly i vtipně a adresně vybrané dárky jednotlivým členům. Důležité bylo i to, že tentokrát nikdo domů nespěchal, byť někteří jakožto řidiči si mohli dát jen přípitek a třeba Richard se musel s ostatními dorozumívat pomocí mobilu, protože úplně ztratil hlas a příští den měl vystupovat ve "Vánoční hře".
 • 17. prosince - v 16:15 na náměstí J. Marka Marků členové DVs v režii Pavla Studeného předvedli "Vánoční hru". Představení sledovalo plné náměstí. Hra měla nejen milý průběh díky výkonům jednotlivých účinkujících a barevností kostýmů, ale její půvab zvýraznilo husté chumelení, jež jí dodalo tu správnou vánoční atmosféru.
 • Tento rok můžeme zřejmě považovat za velmi úspěšný.

Herci hrající v roce 2017:

Květa ČernohousováJan FrankMarie Franková
Richard KohoutJiří KrejčaTereza Kylarová
Vladislav KyselicaMarie Alexandra LoučnáGabriela Mačudová
Jan MelezínekKarel MelezínekJitka Melezínková
Robin MrázekLinda NetušilováIvo Obr
Marta PaukertováOldřich PejcharMarkéta Pluhařová
Hana ProcházkováVladimíra ReslerováTomáš Stejskal
Michaela StejskalováPavel StudenýJiří Svojanovský
Růžena ŠteflováLibuše ŠvubováFrantišek Teichmann