Rok 2020

 • 8. ledna - výroční členská schůze. Došlo ke změnám ve vedení spolku. Zakladatelka spolku a dosavadní vedoucí Růžena Šteflová se vzdává své funkce, předsedou je zvolen Pavel Studený, jednatelem (místopředsedou) Gabriela Mačudová. Členská schůze rovněž odsouhlasila termín premiéry hry "Vrátila se jednou v noci" na sobotu 21. března 2020, 1. reprízu pak na středu 25. března. V souvislosti s náklady na premiéru budeme žádat o dotaci ve výši 55 tis. Kč. Bylo odsouhlaseno i datum derniéry "Republiky", a to v pátek 26. června 2020 na pódiu farní zahrady. Schůze rovněž schválila členství ve spolku Nikole Navrátilové.
 • 19. února - vzhledem k zasedání městského zastupitelstva v sále zámku se zkouška konala v katolické učebně. Po ní následovala oslava 80. narozenin Růženy Šteflové (dokumentoval Radek Lepka) s předáním daru - zájezdu do divadla Husa na provázku v Brně.
 • 23. února (neděle) - zájezd členů DVs do divadla Husa na provázku. Byla pro nás připravena komentovaná prohlídka divadelních prostor, poté následovalo divadelní představení herecky i režijně velmi náročné hry "Dynastie" (autor Stefano Massini) a po představení banket v prostorách divadelního baru, kam za námi přišli i herci Provázku (fotodokumentace Jiří Krejča).
 • 11. března - místo zkoušky porada, protože v souvislosti s výskytem epidemie koronaviru vláda ČR 10. 3. vyhlásila nejprve zákaz shromažďování, tím i pořádání všech společenských, sportovních a dalších akcí s počtem účastníků nad 30, a následně karanténu pro celou republiku. Termín premiéry jsme tedy přesunuli na pátek 15. května, 1. repríza se odehraje hned následující den, tj. v sobotu 16. května. Do zrušení karantény se nebudou konat ani pravidelné středeční zkoušky DVs. Komplikace se vyskytly pouze s plakáty na premiéru - ty byly připraveny na výlep, bylo třeba to odvolat. Termín premiéry se podařilo ještě změnit na programu, který pro nás připravuje firma TGtisk.
 • 21. března - další změna: Vládou ČR vyhlášen čtrnáctidenní mimořádný stav. Byl vyhlášen zákaz shromažďování a zrušeny všechny společenské, kulturní, sportovní a jiné akce.
 • 1. dubna - mimořádný stav prodloužen minimálně do 21. 4., spíše do konce měsíce.
 • Vláda prodloužila zákaz divadelních představení (a všech dalších akcí) do 25. května, tím se ruší i naše květnová premiéra „Noci“.
 • 6. května – schůze výboru DVs, plán činnosti do konce června (plán zkoušek "Noci" a posléze "Republiky").
 • 26. června (pátek) - Na tento den byla naplánována derniéra "Republiky" na farní zahradě jakožto zahájení Lanškrounského kulturního léta. Podle plánu jsme měli mít na zahradě už i středeční zkoušku s tím, že tam necháme připravené kulisy na páteční představení. Červnové počasí je však letos neskutečně nejisté, deštivé a studené, proto zkouška musela proběhnout na sále. V pátek pršelo (spíše lilo!) celý den, takže nakonec i představení se konalo na sále. Ten byl tradičně upraven stolově. Představení se vydařilo, třebaže bylo potřeba upravit obsazení - za nemocného S. Štefla s kytarou zaskočila Simona Oláhová, role R. Kohouta, který ukončil - prý z profesních důvodů - činnost v souboru, si rozebrali D. Dolníček (Dobytí sev. pólu) a P. Studený (mušketýři, budovatelské písně). Plný sál, skvělá atmosféra, končilo se po půlnoci.
 • 22. července - tradiční prázdninové setkání na zahrádce restaurace U Pastýře
 • 26. srpna - zahajovací schůze další divadelní sezóny. Projednáno nové datum premiéry – stanovena na23. října - a plán zkoušek včetně generálky + následných možných představení a dalších akcí, na nichž se DVs podílí. Schváleno členství Venduly Viskupičové a Radka Lepky v DVs. Schůze také vzala na vědomí odstoupení Evy Pilné od úmyslu členství v DVs a přerušení činnosti v souboru u Richarda Kohouta (na schůzi se osobně nedostavil). Od příštího týdne (2. 9.) začnou pravidelné středeční zkoušky.
 • 28. srpna (pátek) - od 18 hod. se konalo tradiční setkání divadelníků a jejich rodinných příslušníků na loděnici. Počasí se nám vydařilo, nálada byla skvělá. Letos se neopékaly špekáčky, zato se hodně zpívalo, protože přišli i Simona Oláhová a Jiří Hurych s kytarami.
 • 6. září (neděle) – Dny evropského dědictví; akce městského muzea se zaměřením na památky sochařského umění 17. a 18. stol. ve městě, téma „Mor v Lanškrouně“. Účinkovali: G. Mačudová, N. Navrátilová, V. Viskupičová, P. Studený, K. Melezínek, T. Kylarová, D. Dolníček, V. Reslerová, J. Melezínková, F. Teichmann; scénář R. Šteflová
 • 7. října - Čtveřice herců DVs - Květa Černohousová, Hana Procházková, Libuše Švubová a Pavel Studený - se s úspěchem zapojila do akce městské knihovny "Noc literatury". Na třech vybraných místech (obřadní síň zámku, venkovní učebna „kostka“ u ZŠ Jiráskova a pasáž Forea) četli texty světových autorů. Přednes hudebně doprovázely Simona Oláhová a Eliška Drexlerová.
 • 12. října - do naší práce opět zasáhla vládní opatření proti šířící se koronavirové nákaze. Od tohoto dne byla do odvolání zakázána všecka divadelní představení a následně od 14. 10. byla vyhlášena celostátní karanténa (zavřené školy, restaurace, kina, sportoviště atd.) PREMIÉRA stanovená na 23. 10. tedy OPĚT ZRUŠENA!
 • Zdá se to k neuvěření, ale 12. říjnem skončila letošní činnost souboru DVs. Během roku, kdy nám bylo dovoleno se scházet a zkoušet, jsme se těšili na premiéru nové hry a připravovali na řadu vystoupení. Nic z toho se však nakonec neuskutečnilo. Vyšla jen derniéra Republiky, i když ani ta ne tak, jak jsme si to představovali. Tady ovšem zasáhlo počasí, jež znemožnilo uvést představení na farní zahradě. Hráli jsme opět v zámeckém sále, přesto si derniéru všichni užili.
 • V době zbývající do konce tohoto neblahého roku se členové DVs sešli jen na začátku adventu, ovšem venku, u výdejního okýnka baru Marcus, a širší výbor 12. prosince k hodnocení roku.
 • Doufejme, že příští rok bude veselejší a že se konečně dočkáme jak premiéry Rovnerovy komedie "Vrátila se jednou v noci", tak hry "Autobus na lince 21" od Kevina Klinga v podání Davida Dolníčka.

Herci hrající v roce 2020:

Květa ČernohousováDavid DolníčekMonika Dušková
Jan FrankMarie FrankováRichard Kohout
Jiří KrejčaTereza KylarováRadek Lepka
Gabriela MačudováJan MelezínekKarel Melezínek
Jitka MelezínkováNikola NavrátilováIvo Obr
Oldřich PejcharMarkéta PluhařováHana Procházková
Vladimíra ReslerováPavel StudenýRůžena Šteflová
Libuše ŠvubováFrantišek TeichmannMartina Teichmannová
Vendula Viskupičová